Články: Ostatní
Sokolí (z učebnice Vlastivěda moravská z r. 1906)
Sokolí značí místo v horách položené, kde se hnízdí sokoli; má 25 domů, 153 obyvatel. Roku 1870 žilo zde 170, r. 1890 166 obyvatel. Sokolí dědinka postavena jest hodinu vých. Od Třebíče po levém břehu řeky Jihlavky malebně v těsném údolí mezi horami; přifařena i přiškolena jest ku Podklášteří.. Zděné domy jsou bez pořádku po břehu říčním stavěny. V dědině jest dřevěná zvonice.

Zámecká tajemná chodba
Tak jako o jiných hradech se vypravuje, že z nich vedly podzemní chodby, kterými mohly obyvatelé v čas nebezpečí z hradu utéci, vypravuje se i v Třebíči o tejné zámecké chodbě. Nynější zámek v Třebíči na podklášteří býval sídlem černých benediktinských mnichů, klášterem, který býval kulturním i obranným střediskem širokého okolí.