Šest miliónů pro dobrovolné hasiče

Kraj vysočina je letos připraven rozdělit mezi zhruba 150 obcí s jednotkami sboru dobrovolných hasičů šest miliónů korun ze svého rozpočtu. Další prostředky na tzv. akceschopnost, školení a vybavení obce s dobrovolnou jednotkou získávají od státu.

Kraj vysočina letos, stejně jako v minulosti, rozdělí ze svého 4,3 miliónu přímo obcím s jednotkou sboru dobrovolných hasičů a dalších 1,7 miliónu korun pošle krajskému sdružení na zajištění soutěží a rozvoj činnosti s mládeží. Od státu mohou obce čekat k rozdělení pouze 3,1 miliónu korun, tedy zhruba o 750 tisíc korun méně než loni. Krajská dotace každoročně pomáhá dobrovolným hasičům s dovybavením jednotek, nákopem ochranných pomůcek nebo pohonných hmot, opravu i údržbu základen. „Uvědomujeme si, že žádné jiné organizace není v současné společnosti tak početné zastoupena. Kromě dobrovolné ochrany životů, zdravý a majetku nás všech jsou často místní hasiči jediným iniciátorem společenských aktivit obcí, kde působí,“ doplnil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. O krajské dotace nemusí obce žádat, jsou jim bez větší administrativní zátěže předělovány automaticky podle platných zásad. Jedinou povinností příjemce je následně prokázat vyúčtování.